Nowe czy używane?

 

Zakup samochodu to bardzo poważna decyzja, która wiąże się ze sporym wydatkiem finansowym. O ile nasze potrzeby nie są jeszcze do końca sprecyzowane będzie czekać na nas również całkiem sporo dylematów, które będą powodowały stres. Oprócz pojemności silnika, koloru nadwozia, wyposażenia pojazdu i wszelkich parametrów technicznych, zdecydować będziemy musieli czy nasz pojazd ma być nowy czy też używany. Warto rozważyć wszystkie korzyści płynące z zakupu nowego lub używanego auta nawet kiedy odpowiedź na to pytanie wydaje się nam być oczywista.

 

Korzyści z zakupu nowego auta

Gwarancja producenta – przez kilka lat od zakupu samochodu nie będziemy musieli przejmować się większością usterek. Naprawa odbędzie się w serwisie producenta całkowicie bez kosztów.

Bezpieczeństwo – bez wątpienia fakt, że nikt nie jeździł danym autem przed nami, działać będzie na naszą korzyść. Nowe samochody, to również często nowsze rozwiązania w kwestii bezpieczeństwa.

Lepszy wybór wyposażenia – w salonie możemy zażyczyć sobie praktycznie wszystkiego. Za dopłatą nasze auto zostanie wyposażone w bardzo wiele rozwiązań, które pozwolą na jeszcze więcej przyjemności z poruszania się samochodem. Zastosowane technologie będą również o wiele nowocześniejsze niż w przypadku samochodów używanych.

Mniejsze koszty eksploatacji pojazdu – im nowszy silnik, tym bardziej restrykcyjne normy ekonomiczne i ekologiczne spełnia. Nowsze pojazdy to mniejsze spalanie paliwa i mniejsza emisyjność szkodliwych substancji do atmosfery.

Większy prestiż – czasami to jakim poruszamy się pojazdem ma spore znaczenie w kwestii tego, jak jesteśmy odbierani przez nasze środowisko (np. biznesowe). W takiej sytuacji bez wątpienia znacznie bardziej prestiżowe, eleganckie i nowocześniejsze pojazdy z salonu są dla nas dobrym wyborem.

Dlaczego warto kupić używane auto?

Niska cena – oczywiście to właśnie cena jest powodem, dla którego tak chętnie decydujemy się na zakup auta używanego. Dziś znajdziemy na rynku samochody na każdą kieszeń – od mniej niż 1000 zł, po kilkadziesiąt tysięcy. Gdy ogranicza nas budżet nie ma najmniejszych wątpliwości, że to właśnie po auto używane się skierujemy.

Wiemy czego się spodziewać – są marki, które są doskonale sprawdzone. Są pojazdy, które nazwać możemy kultowymi. Zakup auta używanego, to często właśnie zakup auta sprawdzonego przez wiele osób. Jeżeli kupujemy znany model, nie powinno nas zaskoczyć wiele.

Duży wybór pojazdów – kiedy nasz budżet jest nieco mniejszy, to właśnie w przypadku używanych samochodów będziemy mogli cieszyć się szerokim wyborem. Znajdziemy auta miejskie niższej klasy, ale również odrobinę starsze pojazdy wyższej klasy.

Niższy koszt ubezpieczeń – firmy ubezpieczeniowe niezwykle wysoko wyceniają polisy ubezpieczeniowe dla nowych pojazdów, zwłaszcza gdy mowa o autocasco. Koszt ubezpieczenia może zwalać z nóg w wielu wypadkach i dlatego również wiele osób decyduje się na pojazdy używane.

Niski koszt napraw – praktycznie zawsze samochody używane naprawimy taniej, niezależnie od miejsca, w którym przyjdzie nam tych napraw dokonywać. Oczywiście statystycznie taki pojazd psuje się częściej, ale w ostatecznym rozrachunku i tak finansowo skorzystamy.

 

Po rozum do głowy  – oszczędnie i rozsądnie

Auta w pierwszym roku po zakupie tracą nawet kilkadziesiąt procent swojej wartości. Po 2-3 latach samochód możemy nabyć często za około połowę ceny z salonu w danym roczniku. To bardzo rozwijający się trend w Polsce. Nasi rodacy chętnie kupują samochody maksymalnie 5 letnie. To rozwiązanie zarówno rozsądne ekonomicznie, jak i pozwalające na uzyskanie wielu korzyści znanych z zakupów bezpośrednio u dealera. Samochody w tym wieku cieszą się jeszcze zwykle nienagannym stanem technicznym i nie są zbyt mocno wyeksploatowane. Jest to więc inwestycja na lata, a dodatkowo po 5 latach auto już tak drastycznie nie będzie traciło na swojej wartości i może okazać się, że za kilka kolejnych lat sprzedamy je dalej w dobrej cenie.

 

Korzyści z zakupu kilkuletniego samochodu

  • często ponad o połowę niższa cena niż u dealera
  • nowoczesna stylistyka pojazdu na miarę czasów
  • stosunkowo niska awaryjność
  • mniejszy spadek wartości w kolejnych latach po zakupie
  • większy wybór pojazdów niż u dealera