Najmniej awaryjne

 

Praktycznie każdego roku w Polsce wzrasta sprzedaż nowych samochodów. Nadal za ponad 70% zakupów w salonach samochodowych odpowiadają firmy. Częściowo wynika to z dobrej kondycji finansowej przedsiębiorców, a częściowo z odpowiednich programów finansowania. Rok 2018 przyniósł ponad pół miliona sprzedanych egzemplarzy. Pierwsze półrocze 2019 roku to wzrost rejestracji nowych pojazdów osobowych i dostawczych aż o 20%, w odniesieniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Niezmiennie od 2017 roku na czele zestawienia znajduje się Skoda i zamiennie jej dwa modele – Octavia i Fabia.

Motoryzacyjne preferencje Polaków

Polskie drogi wyróżniają się różnorodnością samochodów poruszających się po nich. Odpowiedzialny za to jednak jest głównie rynek aut używanych. Gdyby wziąć pod uwagę jedynie auta nowe, na naszych ulicach z pewnością byłoby o wiele mniej barwnie.

W pierwszej dziesiątce sprzedaży za 2018 rok znalazły się modele takie jak: Skoda Octavia, Skoda Fabia, Opel Astra, Volkswagen Golf, Toyota Yaris, Toyota Auris, Ford Focus, Dacia Duster, Skoda Rapid i Volkswagen Passat. To modele samochodów, które doskonale znamy i kojarzymy. Są z nami od bardzo wielu lat i często są wybierane na zasadzie przyzwyczajenia.

Czy 2019 rok przynosi jakieś zmiany? Z danych za miesiące od stycznia do maja 2019 wynika, że liderami niezmiennie pozostają Skody Octavia i Fabia. Na podium plasuje się Dacia Duster. W pierwszej dziesiątce sprzedaży tego roku znajdziemy nadal Toyoty Corollę i Yaris. Z zestawień jasno wynika, że Polacy przywiązani są nie tylko do określonych marek, ale również modelów samochodów. Naszym zaufaniem cieszą się niezmiennie Ci sami producenci.

 

Czy stawiamy na niezawodność?

Nasze preferencje zakupowe wskazują raczej na przywiązanie do określonych marek, które przez lata kojarzyły się i często nadal kojarzą z niezawodnością i solidnością. W rozmaitych zestawieniach aut mało awaryjnych brylowała przez lata Toyota, wiele mówi się o Mercedesach i Audi. Jak jest naprawdę? Tak naprawdę bardzo trudno o rzetelne dane, a jedyne pochodzą od TUV, który co roku zbierane dane z okresowych przeglądów technicznych wykonywanych przez właścicieli pojazdów. Pomimo wielu trudności w ocenieniu rzetelności tych danych, na ten moment są to jedyne dane, które tak szeroko oddają problem.

W kategorii aut od 2 do 3 lat prym wiedzie Porsche 911 z wynikiem zaledwie 2,5% awaryjności (jedynie poważne usterki). Tuż za modelem 911 plasują się: Mercedes klasy B oraz modele GLK i SLK. W pierwszej dziesiątce zestawienia znajdziemy również takie modele jak Audi Q3, Hyundai i20, Audi A4 oraz Mercedesy Coupe, klasy C oraz klasy A.

W przypadku aut 4 i 5 letnich do wspominanych modelów Mercedesa i Audi dołączają również Renault Kaptur, Honda CR-V, Mazda 2 czy też Opel Mokka.

 

Jakie samochody używane kupujemy najchętniej?

Polacy bardzo chętnie kupują również samochody używane. Ostatnie lata przyniosły pewne zmiany w tym trendzie i dzięki lepszej kondycji naszych portfeli o wiele chętniej sięgamy po modele do 5 lat, co staje się nowym trendem wśród naszych rodaków.

Prym w Polsce nadal wiodą samochody sprowadzane zza granicy, głównie z zachodu. Uważamy, że samochody te są w znacznie lepszym stanie technicznym. I rzeczywiście w przypadku samochodów znacznie starszych reguła ta się potwierdza. Zza granicy handlarze sprowadzają masowo marki takie jak Opel (Astra, Zafira, Meriva, Corsa), Volkswagen (Touran, Polo, Passat, Golf), Ford (Fiesta, Mondeo, Focus), Audi A4 i BMW serii 3. To obecnie modele, które na naszym rynku wtórnym są bardzo chętnie kupowane. Niektóre spośród tych pojazdów uchodzą za samochody, które można sprzedać w Polsce „na pniu”. I rzeczywiście tak się dzieje. Zadbane egzemplarze bardzo często znajdują swoich nabywców w kilka dni od sprowadzenia lub są rezerwowane jeszcze w momencie, gdy fizycznie znajdują się poza granicami.

Zmieniająca się koniunktura i wzrost gospodarczy z pewnością sprawią, że kolejne lata przyniosą jeszcze większe zainteresowanie samochodami nowymi lub przynajmniej kilkuletnimi. Segment samochodów do 5 lat ma się doskonale i rozwija niezwykle dynamicznie. Wydaje się, że to właśnie tam swoje środki przekierują Polacy i chętniej będą kupowali samochody kilkuletnie w niedalekiej przyszłości.